איחסון אתרים מאמרים רכב סלולארי תיירות צילום פורקס אינדקס אתרים
פירסומי | מאמרים וסיקורים » צילום - מצלמות דיגיטליות » ביקורת מצלמה - Nikon D90

Nikon D90 - ביקורת מצלמה

סקירה מצלמת ניקון D90

ניקון D90 - צילום מהצד


ניקון D90 היא מצלמת רפלקס דיגיטלית אשר צברה פופולריות רבה והיא נחשבת לאחת המצלמות היותר טובות בנישה אליה כיוונה חברת ניקון. כיום אפשר לראות שיותר ויותר צלמים עוברים לצלם במצלמות DSLR כאשר המחיר של מצלמות אלו צנח באופן משמעותי בהשוואה למחירים מצלמות דיגיטליות רגילות. אחת הסיבות להצלחה המסחררת של מצלמת ניקון הייתה איכות התמונה הגבוהה בהשוואה למצלמות יותר יקרות, כמו ה-D300 אשר יקרה ממנה פי שתיים. לניקון D90 יש הרבה מה להציע, עם מסך 3.0 אינץ' ברזולוציית VGA, אפשרות צילום ממסך ה-LCD ב-Live View, צילום סרטוני וידאו ברזולוציה 720p ועוד שפע של פיצ'רים, נראה כי ניקון דחסה לא מעט טכנולוגיות לגוף המצלמה המרשים הזה. סיקור זה יכסה את מרב מאפייני המצלמה וסיכום של ביקורות על המצלמה מאתרי ביקורות בתחום הצילום הדיגיטלי.

לפני שנמשיך בסיקור המלא ולמי שאין הרבה זמן לקריאה של כל הסיקור, הנה ביקורת מצלמה D90 על ידי עורך אתר CameraLabs.com:


חיישן CMOS

היתרון הברור של ניקון D90 על קודמתה (D80) הוא השימוש בחיישן CMOS עם 12.3MP. למי שלא יודע, היתרון שיש לחיישן CMOS על חיישני CCD קונבנציונליים הוא האפשרות לצלם תמונות ברגישות ISO דבוהה עם פחות רעש בהשוואה למצלמות עם חיישן רגיל. הראשונה להטמיע חיישני CMOS היתה קנון, היא מייצרת את החיישנים בעצמה למצלמות הרפלקס שלה. כים רב המצלמות עובדות עם חיישן CMOS וכמובן איכות התמונה בהתאם, מאוד גבוהה. לפעמים קשה להבחין בין איכות תמונה של מצלמות דיגיטליות למתחילים ובין אלה המקצועיות (אלה אם אתם ממש מגדילים את התמונה ל-100%). זה מאפשר כמובן גם לצלמים מתחילים עם תקציב דל, לקנות מצלמת DSLR כמו ה-Nikona D90 ולהשקיע בעדשות יותר איכותיות מבחינה אופטית. הניקון מצלמה שמאוד נוחה מבחינה ארגונומית, ולמי שיש ידיים גדולות, יוכל להצמיד למצלמה גריפ (כולל אפשרות להוסיף סוללה נוספת).


Nikon D90 - תמונה קדמית
ניקון D90 מקדימה.


מסך LCD 3 אינץ' (VGA)

מסך LCD של מצלמת ניקוןD90 מאחורה


מסך ה-LCD בהחלט שופר, ובניקון D90 הוא כולל רזולוציה חדשה במיוחד VGA, וכל זאת על מסך 3.0 אינץ' גדול. מדובר על אותו מסך LCD שחברת ניקון השתמשה בו במצלמות היותר מתקדמות שלה (D3 ו-D300) עם 920,000 פיקסלים. איכות המסך פשוט עוצרת נשימה, ועם איכות כזו אתם יכולים להנות ממספר יתרונות: צפייה בחדות ואיכות התמונה שצילמתם (לאחר שצילמתם אותה), הנאה מצילום בעזרת ה-Live View בצורה חדשה יותר, ניווט נוח יותר בתפריטים מפני שאתם רואים יותר מידע והטקסט יותר חד, זוויות צפייה רחבות ועוד. ראשונה היתה סוני להטמיע את מסכי ה-LCD החדים ואחריה באו ניקון וקנון ושאר יצרניות ה-DSLR. נראה כי 3.0 אינץ' זה גודל אופטימלי או אולי מגבלה מסוימת מבחינה המסך הכי גדול שאפשר להכניס למצלמה בגודל שלה, אך אנו לא רואים צורך למסך גדול יותר. אחת הסיבות שיצרניות המצלמות החליטו ללכת על מסך גדול ברזולוציה גבוהה הייתה ירידה בעלויות יצור המסכים הללו, אך גם בגלל שהשימוש ב-Live View נהפך ליותר פופולרי במצלמות DSLR ולכן זו תוספת אשר משפרת את חווית השימוש במצלמה בהחלט, גם לצלם המתחיל וגם לצלם המקצועי.

צילום סרטוני וידאו 720p

בעזרת ניקון D90, צלמים יכולים גם לצלם סרטוני וידאו בנוסף לצילומי תמונות סטילס. אם יש לכם משפחה (לא מחייב :) ), אתם מאוד להנו מאפשרות לצלם סרטוני וידאו של הילדים שלכם בחופה ביחד ולשמור אותם על דיבק DVD או על המחשב כדי להראות לחברים. כמובן מדבור באיכות וידאו גבוהה (720p), אשר תוכלו לחבר את המצלמה ישירות למכשיר ה-LCD שלכם (התומך ב-HD), כדי לראות סרטונים באיכות גבוהה. יש ביקורות ברשת אשר לא ממש מהללות את איכות התמונה של ניקון D90, במיוחד אם עושים השוואה בינה לבית מצלמות יותר יקרות כמו ה-Canon 7D או ה-Canon EOS 5D Mark II, אך מדובר במצלמות יותר יקרות. עוד יתרון ברור שיש למצלמה מבחינת צילום סרטונים, הוא האפשרות להשתמש בעדשות מצלמה מתחלפות כדי ליצור סרטונים בזוויות רחבות או טלה, אפשרות לטשטש את הרקע בדיוק כמו שאתם עושים עם בצילום תמונות סטילס. טשטוש הרקע (Bokeh) אינו אפשרי עם מצלמות וידאו רגילות, מהסיבה שהחיישן שנמצא בהם הוא קטן מאוד ולכן זה יתרון משמעותי שיש לצילום סרטוני וידאו במצלמות רפלקס על מצלמות וידאו רגילות, איפלו הטובות שביניהן.

הנה סרטון שצולם עם ה-D90 במצב Movie mode באיכות 720p HD:תמונות ב-ISO גבוה, מעט רעש

עקב השימוש בחיישן CMOS, ניקון יכלה להגדיל את רגישות החיישן עד 6400 ISO במצב מורחב. צילום ב-ISO גבוה מאפשר לכם לצלם תמונות בתנאי תאורה נמוכים וכך להגדיל את מהירות הצמצם בהתאמה (במידה ויש צורך) ולצלם תמונות במהירות גבוהה יותר וגם אפשרות לצלם תמונות בתנאי חשכה ברעש נמוך יחסית. ניקון D90 בהחלט מראה שיפור באיכות התמונה ב-ISO גבוהה, ואפילו אפשר להשוות את איכות התמונה (כמות הרעש ב-ISO גבוהה) למצלמות יקרות ממנה בהרבה (D300 למשל). בדיקות באתר dpreview הראו כי היא מצליחה להתחרות במצלמות אלה (מבחינת רעש) ללא שום בושה. אכן ניקון D90 מציעה איכות תמונה גבוהה מאוד במחיר זול ואטרקטיבי ביותר. בהגדרות טבעיות, ניקון D90 מאפשרת צילום ברגישויות מ-200-300 ISO ומצב מוגבר מ-100-6400 ISO. יש לקחת בחשבון כי התמונות ב-6400 יש להם לא מעט רעש, אבל בשביל תמונות בגודל רגיל, התמונות בהחלט שימושיות, ותמיד תוכלו להשתמש באפליקציה להסרת רעשים כמו Noise Ninja כדי להסיר רעש מהתמונה בצורה יעילה מאוד לפני הדפסה.

גריפ ל-Nikon D90

למי שיש את ה-D80 ומעוניין לשדרג, ניקון D90 בהחלט שווה את זה, ובנוסף אם יש לכם את גריפ MB-D80 שקניתם ל-D80, תוכלו להשתמש בו ב-D90 גם כן (עם הסוללה גם כן כמובן). מבחינה ארגונומית ה-Nikon D90 היא מצלמה מאוד נוחה, לי היא מתאימה ליד פרפקט ויש לי ידיים גדולות. אולי אוכל לומר שעבור ידיים יותר גדולות משלי, כדאי לקנות את הגריפ כדי לשפר את האחיזה באזור הזרת של יד ימין. בדרך כלל צלמים קונים גריפ כדי ליצור איזון משקל בין המצלמה לעדשות כבדות יחסית או/ו ארוכות, אשר בלעדי הגריפ, אזור העדשה מושך את המצלמה כלפי מטה ולא מאפשר אחיזה נוחה כדי לצלם תמונות באחיזה אופטימלית. אם למשל נחלטתם לקנות את העדשה Nikkor 70-200mm f/2.8 VR (עדשת טלה מעולה של ניקון), אתם בהחלט תצטרכו לקנות את הגריפ אם קניתם את ה-D90.

ניקון D90 עם גריפ למצלמה
ניקון D90 עם גריפ MB-D80עינית מצלמה עם 95% כיסוי

ה-Viewfinder (עינית המצלמה) היא בעלת כיסוי של 95%. מה שזה אומר שאתם רואים רק 95% ממה שהחיישן קולט. עבור חלק גדול מהצלמים שקונים את המצלמה הזו, זה לא ממש קריטי. מצלמות יקרות יותר כבר מאפשרות כיסוי של 97%-100%. בסך הכל העינית ברורה ובהירה. היתרון בשימוש ב-Live View הוא הצילום במצב זה מאפשר לכם כיסוי של 100%, אך לפעמים צילום ב-Live View אינו נוח בתנאי תאורה חזקים בו השמש מפריעה לראות. קונטרסט המסך הוא גבוהה יחסית, אך במקרים של יום בהיר, יותר מומלץ לצלם בעזרת עינית המצלמה במקום בעזרת מסך ה-LCD.

4.5 פריימים לשנייה

ניקון D90 אומנם לא המצלמה האולטימטיבית לצילומי ספורט, אך היא מציעה לכם אפשרות של צילום 4.5 פריימים לשנייה במצב צילום רציף. עבור קהל היעד, זה בהחלט מספק.אם אתם מחפשים אחר מצלמה עם מהירות יותר גבוהה בשביל צילומי ספורט בעיקר, אולי כדאי שתבדקו במקביל גם את ה-Nikon D300 או ה-D300S, אשר אלו מציעות צילום עד 8 פריימים לשנייה (7 בלי גריפ ב-D300S). עבור רוב הצלמים אשר עוברים לצילום במצלמות רגילות למצלמות SLR דיגיטליות, זה בהחלט מספיק. כמו כן המצלמה מגיבה מהר לכל פעולה, פועלת כמעט באופן מידי כאשר אתם מדליקים אותה והיא מרגישה כמצלמה מקצועית לכל דבר. המצלמה ניקון D90 שוקלת 620 גרם ללא סוללה וממדיה 132x103x77 ס"מ.

מסיר אבק אוטומטי מהחשיין

אחת הדברים שיותר מעיקים בשימוש במצלמת DSLR הוא כאשר נכנס אבק לגוף המצלמה. זה קורה כאשר אתם מחליפים עדשות או כאשר אתם משתמשים בעדשות מתחלפות אשר מערכת הזום שלהם אינה פנימית, והיא בעצם יונקת אוויר ואיתו גם אבק. ניקון הטמיע מערכת הסרת אבק מהחיישן בעזרת מערכת Dust Removel, אשר מנערת את החיישן (כמה אלפי פעמים לשנייה) וכך מסירה ממנו גרגירי אבק. אחת הסיבות שפיצ'ר זה חשוב, כי במידה ונכנס לכם אבק למצלמה והגיע לחיישן, אתם תראו כתמים שחורים על גבי התמונות שלכם. בדרך כלל אפשר לנקות את האבק בעזרת ציוד ניקוי מתאים שאפשר לקנות בחנויות צילום ולנקות בעצמכם או לשלוח את המצלמה לניקוי במעבדה. בכל מקרה, בשלב מסוים תצטרכו לנקות את ה-D90, אך בעזרת מנקה האבק האלקטרוני, זה לא יקרה כנראה בזמן הקרוב. הראשונה להטמיע מערכת ניקון אבק פנימית הייתה אולימפוס, אחריה חברת קנון ואחרות.

עוד מאפיינים

ניקון D90 כוללת 11 אזורי פוקוס עם מערכת Nikon Multi-CAM1000. נא נעשה פה שינוי מה-Nikon D80, אך בהחלט מדובר על מערכת (3D Tracking AF - 11 Points) שמבצעת פיקוס מהיר ויעיל וכמעט ולא מפספסת. כמובן בשביל מהירות פוקוס מהיר תצטרכו עדשה איכותית, אך אין ספק לגבי איכות מערכת הפוקוס של ניקון, אחת ממערכות הפיקוס המובילות בעולם.

ניקון D90 מגיע עם פלאש מובנה (ISO 200, Gudie Number 17). הפלאש בהחלט מועיל למקרים מסוימים שצריכים למעלה צללים או ברגעים שיש תאורה נמוכה, אך הוא לא בה להחליף פלאש מקצועי יותר שיש לחברת ניקון להציע. אם אתם רציניים בקשר לצילום, אני ממליץ לכם לבדוק את סדרת הפלאשים של ניקון, אתם תופתעו מהתוצאות. ניקון D90 כוללת מספר פיצ'רים (יש אשר יקראו לזה גימקים), אשר בעזרתם תוכלו לערוך תמונות בתוך המצלמה מבלי צורך לייצא את התמונות שצולמו ב-D90 לתוכנת ערכיה במחשב האישי שלכם.

בנוסף יש לכם הגדרות מוכנות עבור מצבי צילום שונים כמו נורמלי, טבעי, צבעוני, שחור לבן, מצב נוף, פורטייט וכו'. מצבים אלו עוזרים למי שלא מעוניין להיכנס לפרטים היותר טכניים של צילום ומעוניין פשוט ללכוד את הרגע, לכוון מהר למצב תמונה מתאים ולתת למצלמה לעשות את העבודה באופן אוטומטי. חשוב לזכור כי התמונות הכי אופטימליות דווקא מגיעות ממצב של כוונון ידני, אך כמובן יש רגעים שפשוט בא לכם לצלם תמונות והרבה ולא להתעסק עם כוונונים ידניים.

לניקון D90 3 מצבי מדידת אור: 3D Color Matrik Materting, Center Weighted Metering, Spot Metering. בעבר ראינו שבהרבה מצלמות משנקרא Entry-Level DSLR, הושמט מדידת Spot Metering, ראינו זאת במצלמות למתחילים של חברת קנון, אך כיום אפשר למצוא Spot Metering כמעט בכל מצלמת DSLR. מדידת האור של ה-D90 מאוד מדויקת. אם נעשה השוואה ל-D40 למשל, ה-D40 לא תפקדה טוב ולפעמים מספיק שהייתם מכוונים על חולצה שחורה של מישהו כדי לצלם ביום בהיר, הייתם מקבלים חשיפת יתר. מערכת מדידת האור של ה-D90 מספק תוצאות מצוינות תחת תנאי תאורה שונים ומסובכים.

Active D-Lighting

מאפיין נוסף שרציתי לדבר עליו הוא ה-Active D-Lighting של ניקון. מדובר על פיצ'ר חשוב, אשר המטרה שלו היא להעצים את הפרטים אשר נמצאים באזורים המוצללים בתמונה ולבצע איזון של התמונה מבחינת חשיפה. מצב מסוים שה-Active D-Lighting הוא שימוש, כאשר אתם למשל מצלמים תמונה בצהריי היום במצב תאורה לא אופטימלי ואתם באופן רגיל תקבלו אזורים מסוימים מאוד מוצלים ואזורים אחרים מאוד בהירים, במצב זה נכנס ה-Active D-Lighting לפעולה, והוא מצליח לשחזר מידע באותם אזורים כהים בתמונה בצורה טבעית אשר אינה מעוותת או גורמת לתמונה לצאת לא טבעית. המדידה נלקחת בעת החשיפה ועוד לפני שהתמנוה מצולמת בהשוואה ל-D-Lighting שאינו Active, אשר שם פשוט תוכנה משנה את עקומת הבהירות של התמונה, ובחלק מהמקרים התמונה לא נראת אבעית. יש לכם כמה רמות של עוצמה: Auto (מצב אוטומטי), Extra High (גבוה מאוד), High (גבוה), Normal (רגיל), Low (נמוך) או Off (סגור, ללא Active D-Lighting).

יש לקחת בחשבון כי מומלץ להשתמש ב-Active D-Lighting במצב של תאורה טובה, כי בצילום ב-ISO גבוהה, הפיצ'ר הזה יגרום ליותר רעש בתמונה ממה שאולי הייתם רוצים. אפילו ניקון ממליצה להשתמש בו רק ברמות רגישויות נמוכה. תוכלו כמובן להתנסות בו ולראות את התוצאות שלו.

לסיכום - לקנות!

בסך הכל הביקורות מהללות את המצלמה ואיכות התמונה שלה. גם כאשר עושים השוואה של איכות התמונה (עם אותה עדשה כמובן) בין ה-Nikon D90 לבין ה-D300S, אפשר לראות כי ה-D90 מצליחה אפילו להפעיל את איכות התמונה של ה-D300S ב-ISO גבוה. ניקון D90 היא המצלמה הכי משתלמת וכדאית עבור הצלם המתחיל או צלם חובבן אשר חפש לקבת תמורה בעד הכסף שהוא משלם. כמובן באופן אישי אני הייתי מעדיף לקנות את ה-Nikon D90 ביחד עם כמה עדשות עם איכות אופטית גבוהה מאשר לקנות את ה-D300 או ה-ניקון D300S עם עדשות באיכות אופטית נמוכה יותר בהתאמה לתקציב. ה-D90 קיבלה ציון Highly Recommended באתר dpreview ובעוד הרבה אתרי ביקורות ,סיקורים ומבחני שטח עם ה -D90. מומלצת מאוד ושווה בדיקה לפני שאתם עושים החלטה סופית.

 

URL : imaging.nikon.comאינדקס אתרים פירסומי אינו אחראי על התכנים אשר מוזנים באתר זה על ידי גולשים
אינדקס אתרים בו תוכלו להוסיף אתר חינם לאינדקס ולשתף את הגולשים באתרים אשר מעניינים אתכם.
האינדקס כולל אתרים ומאמרים אשר הוזנו על ידי גולשים, במידה ויש תוכן אשר הנכם חושדים כי הינו מועתק ומפר זכויות יוצרים
אנא צרו איתנו קשר ואנו נסיר את התוכן בהקדם האפשרי.